Faydalı Oyunlar Oynama

Tuzla İnci Mercan Psikoloji ve Aile Danışmanlık Merkezi,Gençlerde İletişim Kurma Becerileri,Ergenlikte Kimlik Karmaşası, Sınav Kaygısı, Okul Başarısızlığı, Özgüven Eksikliği Sorunları,Davranış ve Uyum Sorunları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Genç ve Ergenlerde Psikolojik Yardım, Çocukluk Dönemi, Ergenlik, Yetişkin Dönemi Danışmanlığı

Çocuklar duygularını yetişkinler gibi anlamlandıramazlar ve duyguları hakkında da yetişkinler gibi konuşamazlar.

Oyun oynama ile travma, yoğun kaygı ve endişe, dikkat eksikliği, dürtüsellik, sosyal içe kapanıklık, kendine güven gibi pek çok konuda psikolojik destek sağlamada oldukça etkili bir yöntemdir.

Oyun saysinde çocukların ihtiyaç ve problemlerini ifade etmelerine olanak sağlayan özel oyuncaklar sunarak onlara kendilerini ifade edecekleri bir ortam sunmayı amaçlar.

Çocuk kurguladığı oyuna uygun duygusal sorunlarını yansıtan oyuncakları seçer ve yaşadığı olayları yeniden ortaya koyarak olumsuz tecrübelerini değiştirme fırsatını bulur.

Bu süreçte oyun terapisi, çocuğun yaşadığı içsel çatışmaların, kaygı ve korkuların çözümlendiği bir ortamdır. Bu süreçte terapist çocuğa eşlik eder, onun içsel deneyimini dillendirir ve çözüm üretmesine yardımcı olur.

Oyun oynama sürecinde ailenin katkısı en önemli unsurdur. Aile ve oyun terapisti arasındaki bilgi akışı düzenli olarak devam eder ve terapist ailenin günlük yaşamda çocuğunu nasıl destekleyebileceğine ilişkin yönlendirmelerde bulunur.