Çocuğa Sorumluluk Kazandırma

Tuzla İnci Mercan Psikoloji ve Aile Danışmanlık Merkezi,Gençlerde İletişim Kurma Becerileri,Ergenlikte Kimlik Karmaşası, Sınav Kaygısı, Okul Başarısızlığı, Özgüven Eksikliği Sorunları,Davranış ve Uyum Sorunları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, Genç ve Ergenlerde Psikolojik Yardım, Çocukluk Dönemi, Ergenlik, Yetişkin Dönemi Danışmanlığı

Kurallara uyma, alınan kararların sonuçlarına katlanma, kendi sınırlarının farkında olarak başka insanların ve diğer canlıların haklarına saygı gösterme vb. olarak tanımlanan sorumluluk, öğrenilerek geliştirilen bir değer ve beceridir. Önce anne babadan, sonrasında ise sosyal çevreden öğrenilmektedir.

Çocukta özgüven eksikliği olan bir çocuk hata yapmaktan korkacağı için, her konuda ebeveynlerine sorma ve onaylanma ihtiyacında olduğundan sorumluluk almaktan kaçınacaktır.

Aşırı korumacı ve müdahaleci ebeveyn yaklaşımı da çocuğun bağımsızlaşmasını engelleyerek sorumluluk sahibi olmasını engellediği gibi, "her şeyin en iyisine, en güzeline sen layıksın" anlayışı da kurallara uymayan, başkalarının hakkını rahatça çiğneyebilen, sorumluluklarından kaçan bireylerin yetişmesini sağlamaktadır.

Sorumluluk kazanımı oldukça önemli bir konudur. çocukluk yaşta oluşturulmalı gerekli durumlarda destek alınmalıdır.